Hybrydowe organiczno/nieorganiczne elementy pamięci wykorzystujące zintegrowane układy elektroniczne i fotoniczne
Projekt realizowany był przez 9 Partnerów z 6 krajów Unii Europejskiej: Niemcy, Belgia, Włochy, Austria, Francja oraz Polska.
Celem projektu było wytworzenie nowego typu hybrydowych układów pamięci do zapisu informacji z udziałem nieorganicznych nanocząstek metalicznych w matrycy półprzewodników organicznych oraz zrozumienie i wyjaśnienie procesów związanych z działaniem takiej hybrydowej nieulotnej komórki pamięci, która może być adresowana (zapis/ odczyt/ kasowanie) zarówno elektrycznie jak i optycznie.
Głównym zadaniem badawczym zespołu UŁ była synteza monodyspersyjnych nanocząstek metalicznych w postaci koloidów oraz ich funkcjonalizacja dostosowana do wymagań technologii wytwarzania komórek pamięci. W ramach projektu wytworzone zostały tusze z nanocząstkami do drukowania elementów komórki pamięci z wykorzystaniem technologii Ink-Jet printing oraz roztwory z nanocząstkami do nanoszenia technikami spin-coating oraz dip-coating. Prace badawcze skoncentrowane były również na opracowaniu procedury deponowania nanocząstek na podłożach stanowiących elementy układów hybrydowych komórek pamięci, w tym na podłoża z organicznych półprzewodników, bez naruszania ich struktury oraz właściwości elektrycznych.
FP7; COOPERATION (NMP), HYMEC FP7-NMP, Contract #: 263073, UL project: 226 896 Euro, 1 022 915 PLN, Total project: 4,164,187 Euro, 01.10.2011- 31.09.2014
Partnerzy:
1 HUMBOLDT-UNIVERSITAT ZU BERLIN Germany - coordinator
2 FACULTES UNIVERSITAIRES NOTRE-DAME DE LA PAIX DE NAMUR Belgium
3 UNIVERSITA DEGLI STUDI DI CAGLIARI Italy
4 UNIVERSITA DEGLI STUDI DI ROMA TOR VERGATA Italy
5 NANOTECCENTER WEIZ FORSCHUNGSGESELLSCHAFT MBH Austria
6 EBERHARD KARLS UNIVERSITAET TUEBINGEN Germany
7 CENTRE NATIONAL DE LA RECHERCHE SCIENTIFIQUE France
8 TechOnYou Srl Italy
9 UNIWERSYTET LODZKI Poland